Ohjeita aselupien hakemiseen
Yhdistykseksemme on asettanut poliisin hyväksymiä ampuma-asekouluttajia (AAK), jotka voivat tarvittaessa kirjoittaa tiettyjä asetyyppejä varten haettaessa tarvittavan harrastustodistuksen.
Asetyypit joille lupaa haettaessa tarvitaan harrastustodistus ovat:
-
Käsiase (pistooli, revolveri, pienoispistooli tai pienoisrevolveri) sekä ”erva-pistooli” (pistooli johon vähintään yksi yli 20 patruunan lipas).
-
”Erva-kivääri”: Itselataava kertatuli (”puoliautomaatti”) kivääri jossa käytetään keskisytytteistä patruunaa ja johon on vähintään yksi yli 10 patruunan lipas.
(Erva = erityisen vaarallinen).
Käsiaseelle ja ”erva-pistoolille” kirjoitettavaan harrastustodistukseen vaaditaan:
-
Harrastuneisuutta vähintään 24 kuukautta, jonka aikana vähintään 10 harrastuskertaa, joiden tulee ajoittua tasaisesti kyseisen 2 vuoden ajalle. Jos tuolla 2 vuoden jaksolla on harrastuneisuudessa yli 4 kk tauko ilman pätevää syytä, harrastuneisuus ei täyty. Harrastuskerroiksi lasketaan pistoolilla, pienoispistoolilla, revolverilla, pienoisrevolverilla ja ilmapistoolilla ammutut harrastuskerrat. Lisäksi mm. kilpailun toimitsijana tai kouluttajana toimiminen hyväksytään harrastuskerraksi.Ilmapistooliammunta kelpaa harrastuskerraksi vain, jos se on kansainvälisen lajiliiton tai SAL:in mukainen harjoitus tai kilpailu (*). Emme kuitenkaan suosittele harrastuneisuuden painottamista ilma-aseammuntaan.(*) Käytännössä olympia-ilmapistooli harjoitus- tai kilpailu.
- Ensimmäisen ja viimeisen harrastuskerran välillä pitää olla vähintään 24 kuukautta.